Dodano: 17.05.2016
Prawo do emisji banknotów euro posiada Europejski Bank Centralny (koordynujący wielkość emisji w poszczególnych krajach), jak i krajowe banki centralne państw strefy euro. Praktyka jednak wykazuje, że to głównie krajowe banki centralne prowadzą działania wprowadzające banknoty euro do obiegu oraz zajmują się ich wycofywaniem, wymianą oraz dystrybucją. Nieco inaczej kwestia ta odnosi się do monet euro, których to koordynacją emisji zajmuje się Komisja Europejska a prawo do emisji posiadają wszystkie państwa strefy euro.
Od 2002 roku wdrożono w życie decyzję Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, iż produkcja banknotów określonych nominałów, jak i koszty z tym związane, spoczywać będą na wszystkich krajach członkowskich strefy euro. Każde z państw będzie odpowiadać za część całkowitej rocznej produkcji.
Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, we wrześniu 2002 roku, podjęła decyzję o stworzeniu rezerwy strategicznej Eurosystemu, która byłaby do wykorzystania w wyjątkowych sytuacjach. Rezerwa zabezpiecza dostępną ilość banknotów jak i gwarantuje nieprzerwaną ich dostawę, w przypadku niespodziewanej przerwy w produkcji lub dystrybucji. W normalnych warunkach wykorzystuje się rezerwy logistyczne w następujących sytuacjach:
Bezpośrednią produkcję (druk) banknotów prowadzi około 16 specjalnie zabezpieczonych drukarni, rozlokowanych w ca lej Europie. Po wykonaniu druku waluty, trafia ona do poszczególnych krajowych banków centralnych, których zadaniem jest dystrybucja banknotów.
Wszystkie drukarnie, uczestniczące w procesie produkcji banknotów euro, zobowiązane są nie tylko spełniać najwyższe walory bezpieczeństwa, ale również muszą wdrożyć wspólny system zarządzania jakością, tak by każdy z banknotów był technicznie identyczny, bez względu na to, w jakim europejskim państwie został wyprodukowany.
Źródło: http://www.ecb.europa.eu/euro/intro/production/html/index.pl.html
Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Dodano: 11.03.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 21.02.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 13.02.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 01.12.2018 | Komentarze: 0
Każdy, kto miał okazję obejrzeć program pokroju Kuchennych Rewolucji Magdy Gessler wie, jak zaniedbywane bywa w większości restauracji i punktów gastronomicznych sprzątanie kuchni. Tymczasem czysta kuchnia to podstawa działania w branży gastronomicznej. Jak powinno przebiegać sprzątanie kuchni w restauracji i jak często należy je wykonywać? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących zachowania czystości w kuchni i restauracji znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Dodano: 02.11.2018 | Komentarze: 0