Dodano: 02.12.2014
Kompletując flotę samochodową do przedsiębiorstwa, właściciel bierze pod uwagę m.in. cenę zakupu pojazdu. W ten sposób ogranicza zakres poszukiwań wyłącznie do ofert na używane auta, oferowane między innymi w lokalnych komisach. Musi jednak być świadomy, że zakup samochodu na firmę nie jest jednorazowym wydatkiem, ale inwestycją, która może wymusić kolejne koszty w przyszłości. Kupując używane auto, przedsiębiorca tak naprawdę nie wie, jaka jest jego historia, w jaki sposób było użytkowane i serwisowane. Podejmuje ryzyko szybkiej awarii pojazdu, której koszty usunięcia mogą być trudne do przewidzenia. Używany pojazd zwykle ma większe spalanie paliwa niż nowy i częściej wymaga dokonywania napraw. Sumaryczne koszty jego eksploatacji mogą więc okazać się bardzo wysokie i niewspółmierne do oszczędności wynikających z zakupu.
Dlatego też najtańszy samochód nie musi oznaczać nabycia pojazdu o najniższej cenie zakupu. Tanie samochody mogą okazać się drogie w eksploatacji i trudne w ewentualnej sprzedaży w przyszłości. Przy zakupie powinniśmy kierować się parametrami spalania paliwa przez wybrany model pojazdu i wskaźnikami awaryjności. Powinniśmy wybrać dla firmy ekonomiczny samochód – tani w utrzymaniu i serwisowaniu. Czasem warto jest zainwestować w zakup samochodu firmowego więcej, aby zaoszczędzić w przyszłości na jego użytkowaniu.
Gotówka, kredyt czy leasing?
Zainwestowanie gotówki w zakup samochodu dla firmy niekoniecznie musi się opłacać, zwłaszcza, że w ten sposób firma zamraża posiadany kapitał. Dlatego warto rozważyć opcję finansowania zakupu auta leasingiem lub kredytem. W przypadku kredytu istnieje możliwość starania się o dopłatę z Unii Europejskiej. Wystarczy wziąć udział w programie kredytowym Toyoty i Deutsche Banku. Kupując na kredyt Toyotę lub Lexusa o 20-procentowo mniejszej emisji spalin w stosunku do dotychczasowego pojazdu, Unia zapewnia uzyskanie bezzwrotnego grantu w wysokości 9 proc. wartości kredytu. Wadą finansowania kredytowego jest konieczność spełnienia wielu formalności wymaganych przez bank oraz uiszczenia prowizji za przystąpienia do kredytu, a także odsetek naliczanych według wskazanej stopy procentowej.
Przy leasingu koszty ogólne i zakres formalności niezbędnych do spełnienia mogą być mniejsze, ale nie umożliwi to uzyskania wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej.
Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Dodano: 11.03.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 21.02.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 13.02.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 01.12.2018 | Komentarze: 0
Każdy, kto miał okazję obejrzeć program pokroju Kuchennych Rewolucji Magdy Gessler wie, jak zaniedbywane bywa w większości restauracji i punktów gastronomicznych sprzątanie kuchni. Tymczasem czysta kuchnia to podstawa działania w branży gastronomicznej. Jak powinno przebiegać sprzątanie kuchni w restauracji i jak często należy je wykonywać? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących zachowania czystości w kuchni i restauracji znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Dodano: 02.11.2018 | Komentarze: 0