Dodano: 02.09.2015
Główny Urząd Statystyczny rokrocznie publikuje dane charakteryzujące Polaków. Ostatnie z nich pokazują systematyczny wzrost liczby rozwodów przy jednocześnie malejącej ilości zawieranych małżeństw. Natomiast zwyczaje i preferencje ślubne od kilku lat szczegółowo bada Grupa Portali Weselnych. W ostatnim sondażu przeprowadzonym w marcu 2015 roku wzięło udział ponad 300 osób z całego kraju.
Naszym celem jest pomoc przyszłym małżonkom w jak najlepszym przygotowaniu się do tego wyjątkowego dnia. Cieszymy się również, że mogliśmy wspomóc Śląskie Hospicjum dla Dzieci przeznaczając na ten cel 1zł za każdą wypełnioną ankietę – mówi Paweł Strykowski, właściciel Grupy Portali Weselnych.
Warszawiacy pobierają się z miłości
Według odpowiedzi udzielonych przez mieszkańców województwa mazowieckiego, aż 55% z nich kieruje się miłością do partnera przy podejmowaniu decyzji o ślubie. Podobna ilość par (42%) konsumuje swój związek podczas nocy poślubnej. Natomiast drugi w kolejności powód to chęć założenia rodziny (30%), a następnie potrzeba bliskości (12%). Tylko 3% zaznaczyło, że wzięło ślub ze względu na presję wieku.
Bez względu na przyczynę zawarcia związku małżeńskiego, aż 83% ankietowanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że dzień zaślubin był najpiękniejszym w ich życiu. Ponadto 99% nowożeńców ponownie stanęłoby na ślubnym kobiercu z tą samą osobą - komentuje Ewa Sztuczka z portalu filmy-wesele.pl.
Ślubny budżet
W Warszawie 46% respondentów posiada budżet ślubny w wysokości 20-40 tys. złotych, ale aż 37% ankietowanych deklaruje, że przeznacza na ten cel kwotę rzędu 40-60 tys. złotych, co stanowi jeden z wyższych wyników w całym kraju. Tego stanu rzeczy można dopatrywać się głównie w wyższych zarobkach, ale także w większych stawkach na poszczególne usługi, krótko mówiąc - specyfika życia w stolicy. Różnice widać również po rozłożeniu całościowej kwoty na poszczególne wydatki. Koszt uroczystej ceremonii w kościele wynosi zazwyczaj 400-600 złotych, a w Urzędzie Stanu Cywilnego około 100 złotych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: usc.pl. Do podobnej wysokości wydatków można zaliczyć fryzjera, kosmetyczkę, czy kierowcę.
Wynajem sali weselnej to koszt rzędu 200-300 złotych od osoby. W cenę zazwyczaj wliczone są posiłki dla gości oraz obsługa. Jednymi z większych wydatków są również stroje dla pary młodej, sama suknia ślubna kosztuje 2-4 tys. złotych. Warszawiacy przywiązują dużą uwagę do profesjonalnej oprawy muzycznej na co wydają około 4-6 tysięcy, a także do usług fotografa i kamerzysty. Cena za reportaż z plenerem ślubnym waha się najczęściej między 2-3 tys. złotych.
Jak zorganizować wesele marzeń?
Mieszkańcy stolicy nie wyobrażają sobie ślubu bez przyjęcia weselnego urozmaiconego oryginalnymi atrakcjami. Najpopularniejsze z nich to puszczanie lampionów, pokazy barmańskie i zabawa z fotobudką, a dla najmłodszych candy bar, czyli stół ze słodkościami. Mimo, że każde wesele jest inne to niezmiennie pojawia się kilka tradycyjnych elementów takich, jak powitanie pary młodej, toasty, krojenie tortu oraz oczepiny.
Za powodzenie imprezy w dużej mierze odpowiadają najlepsi profesjonaliści. Wiele par młodych nie wyobraża sobie tego dnia bez dobrego fotografa czy kamerzysty - w końcu zdjęcia to często jedyna i najlepsza pamiątka ślubna. Z tego względu mieszkańcy województwa mazowieckiego przykładają sporą wagę do poszukiwań, kierując się zarówno estetyką portfolio (25%) oraz opiniami w sieci (21%). Szukając usługodawcy w internecie, warto odwiedzać wiarygodne strony i serwisy, które posiadają na przykład aktualnego bloga, a także opinie par młodych korzystających wcześniej z usług wybranego specjalisty (Warszawa - baza fotografów ślubnych).
Mieszkańcy województwa mazowieckiego, podobnie jak ankietowani z innych części Polski mają zazwyczaj tradycyjne podejście do organizacji ślubu. Wyróżniają się natomiast racjonalnym stosunkiem do instytucji małżeństwa, co w połączeniu z prawdziwym uczuciem może być kluczem do udanego związku.
Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Dodano: 11.03.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 21.02.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 13.02.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 01.12.2018 | Komentarze: 0
Każdy, kto miał okazję obejrzeć program pokroju Kuchennych Rewolucji Magdy Gessler wie, jak zaniedbywane bywa w większości restauracji i punktów gastronomicznych sprzątanie kuchni. Tymczasem czysta kuchnia to podstawa działania w branży gastronomicznej. Jak powinno przebiegać sprzątanie kuchni w restauracji i jak często należy je wykonywać? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących zachowania czystości w kuchni i restauracji znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Dodano: 02.11.2018 | Komentarze: 0