Dodano: 20.10.2017
Kim jest główny księgowy?
Stanowisko Głównego księgowego jest niezwykle prestiżowe. Oznacza wysokie wyspecjalizowanie się w dziedzinie rachunkowości i księgowości i olbrzymie doświadczenie. Główny księgowy stanowi jedną z najważniejszych osób w strukturze przedsiębiorstwa. Jego zadaniem jest kierowanie działem księgowym oraz nadzór nad obsługą finansową firmy. Wszystkie operacje związane z finansami przedsiębiorstwa przechodzą przez głównego księgowego. Obowiązki na tym stanowisku zawierają działanie w oparciu o Ustawę o Rachunkowości oraz Ustawę Podatkową.
Zakres obowiązków głównego księgowego
Zakres obowiązków głównego księgowego obejmuje odpowiedzialność za wszystkie operacje finansowe, rachunkowe i podatkowe, jakie odbywają się w danej firmie. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim: odpowiedzialność za prawidłowe sporządzenie sprawozdania oraz stan wyniku finansów firmy, prowadzenie gospodarki finansowej zgodnie z przepisami prawa, nadzór i organizację komórek wykonujących pracę związaną z obsługą finansową, prowadzanie pełnej rachunkowości firmy, dysponowanie środkami finansowymi zgodnie z wytycznymi, kontrolowanie prawidłowości wszelkich operacji gospodarczych i finansowych, przygotowywanie rocznych planów finansowych i strategii służących do ich osiągnięcia. Główny księgowy zatem nie tylko rozlicza wszystkie procesy związane z rachunkowością firmy, ale również przygotowuje plan rozwoju finansowego oraz nakreśla metody działania, które będą prowadziły do jego realizacji.
Jak zostać głównym księgowym?
W hierarchii Stowarzyszenia Księgowych jest to trzeci stopień w ścieżce księgowej kariery. Przed stanowiskiem głównego księgowego jest: księgowy oraz specjalista ds. księgowości. Z kolei nad księgowym jest tzw. dyplomowany księgowy. Ze stanowiska głównego księgowego można awansować np. do tytułu dyrektora finansowego.
Żeby jednak móc zostać głównym księgowym należy spełnić szereg wymagań. Wśród podstawowych czynników należy wymienić: posiadanie obywatelstwa państwa członkowskiego UE, posiadanie całkowitej zdolności do czynności prawnych i wykazanie się niekaralnością. Wśród wymogów specjalistycznych jest kilka dróg. Pierwsza z nich zakłada konieczność ukończenia studiów wyższych z zakresu ekonomii. Druga droga to wykształcenie średnie w zakresie szkoły o profilu ekonomicznym i posiadanie sześcioletniej praktyki w księgowości. Kolejną możliwością jest ukończony kurs głównego księgowego (Warszawa) i zdobycie certyfikatu uprawniającego do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ustawy o Rachunkowości i Podatkach wciąż się zmieniają. Główny księgowy zobligowany jest zatem do stałego dokształcania się, podnoszenia swoich kwalifikacji i aktualizowania wiedzy z zakresu zmieniających się przepisów. W tym celu warto korzystać ze specjalistycznych kursów doszkalających.
Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Dodano: 11.03.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 21.02.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 13.02.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 01.12.2018 | Komentarze: 0
Każdy, kto miał okazję obejrzeć program pokroju Kuchennych Rewolucji Magdy Gessler wie, jak zaniedbywane bywa w większości restauracji i punktów gastronomicznych sprzątanie kuchni. Tymczasem czysta kuchnia to podstawa działania w branży gastronomicznej. Jak powinno przebiegać sprzątanie kuchni w restauracji i jak często należy je wykonywać? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących zachowania czystości w kuchni i restauracji znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Dodano: 02.11.2018 | Komentarze: 0