Dodano: 25.03.2015
Procedury prawne
Kremacja, czyli spopielenie ciała osoby zmarłej, jest dopuszczalna przez polskie prawo. Skremować można każde zwłoki z wyjątkiem tych, które zostały sprowadzone z zagranicy. Wynika to przepisów sanitarnych – ciało przywiezione z innego kraju musi być zamknięte w metalowej trumnie, której po przekroczeniu polskiej granicy nie wolno otworzyć (http://www.infor.pl/prawo/gmina/abc-gminy/304830,Kremacja-a-polskie-prawo.html). Prochy po kremacji muszą zostać zamknięte w specjalnej urnie, zakazane jest ich rozsypywanie – jedyna dopuszczalna możliwość to pochowanie urny na cmentarzu albo w katakumbach.
Na czym polega kremacja?
Przed kremacją należy wypełnić wniosek o zezwolenie na nią, obowiązkowo dostarcza się też skrócony odpis aktu zgonu wystawiony przez urząd stanu cywilnego. Osoba zamawiająca kremację musi potwierdzić, że zmarły jest faktycznie tą osobą, której nazwisko widnieje w akcie zgonu. Ciało poddawane kremacji chowane jest w trumnie, która następnie wkładana jest do pieca i tam w temperaturze około 1300 stopni Celsjusza ulega spaleniu. Cały proces trwa około 90 minut. Rodzina zmarłego otrzymuje protokół i świadectwo kremacji. Jeśli najbliżsi życzą sobie ceremonii pogrzebowej na zakończenie procesu, urna trafia do domu pogrzebowego. Jeśli nie, prochy są przenoszone do grobu urnowego albo tradycyjnego – nie ma możliwości natomiast zabrania urny do domu. Koszty związane z kremacją są objęte zasiłkiem pogrzebowym ZUS dokładnie na takich samych zasadach co tradycyjny pochówek w ziemi. Kremację należy zlecać wyspecjalizowanym zakładom pogrzebowym, które dysponują odpowiednimi piecami do spopielania zwłok; taką ofertę można znaleźć na stronie www.exitus.com.pl.
Uroczystości pogrzebowe
W przypadku pogrzebu świeckiego to rodzina decyduje, czy chce zorganizować ceremonię pożegnalną przed czy po skremowaniu zwłok. Podczas pogrzebów katolickich powinna się ona odbyć przed kremacją, ponieważ zgodnie z kościelnym obrządkiem msza św. odprawiana jest ku czci ciała zmarłego, a nie jego prochów. Większość wyznań, w tym katolicyzm i protestantyzm, akceptuje kremację, ale przeciwne jej są m.in. prawosławie oraz islam.
Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Dodano: 11.03.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 21.02.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 13.02.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 01.12.2018 | Komentarze: 0
Każdy, kto miał okazję obejrzeć program pokroju Kuchennych Rewolucji Magdy Gessler wie, jak zaniedbywane bywa w większości restauracji i punktów gastronomicznych sprzątanie kuchni. Tymczasem czysta kuchnia to podstawa działania w branży gastronomicznej. Jak powinno przebiegać sprzątanie kuchni w restauracji i jak często należy je wykonywać? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących zachowania czystości w kuchni i restauracji znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Dodano: 02.11.2018 | Komentarze: 0