Dodano: 07.04.2015
Aerotunel – jak to działa?
Tunele aerodynamiczne nie tylko wykorzystywane są powszechnie w badaniach aerodynamiki, na przykład samochodów, ale również znalazły one zastosowanie w spadochroniarstwie. W tym przypadku tunel ma formę pionowej tuby, u której podstawy znajdują się duże wentylatory rozpędzające powietrze do zawrotnej prędkości ponad 300 kilometrów na godzinę. Człowiek po wejściu do aerotunelu może poczuć się dokładnie jak wtedy, gdy spada swobodnie ze spadochronem, dlatego tego rodzaju urządzenia są powszechnie wykorzystywane przy szkoleniach skoczków spadochronowych.
Teraz również korzystać może z nich każdy, ponieważ na terenie Polski jest kilka tuneli do dyspozycji amatorów. Jednym z najnowocześniejszych z nich jest tunel Profly znajdujący się w Warszawie (więcej informacji pod adresem profly.pl). Do lotu w tunelu nie trzeba żadnego szczególnego przygotowania, badań lekarskich czy umiejętności. To powoduje, że to świetny pomysł na niecodzienną zabawę dla każdego, kto tylko ma na to ochotę.
Lot w tunelu aerodynamicznym
Latanie w aerotunelach, co określane jest także mianem bodyflying, nie wymaga żadnej szerokiej wiedzy i doświadczenia. Aby poczuć się jak podczas swobodnego spadania, wystarczy tylko umówić się na początek na dogodną porę na swój wyczyn, a potem punktualnie stawić się na miejscu. Tam otrzymuje się podstawowy sprzęt, czyli kask i kombinezon, a następnie w towarzystwie instruktora można przystąpić do dzieła. Instruktor pokazuje uczestnikowi lotu podstawowe pozycje i ułożenie ciała. Oczywiście, można też korzystać ze szkoleń, które uczą różnych ewolucji.
Atutem tuneli jest to, że ze względu na ich wielkość można także latać w nich grupowo, na przykład w parze czy z rodziną. To również zaleta dla profesjonalnych skoczków, którzy wraz ze swoimi kompanami mogą przećwiczyć różne ewolucje w powietrzu bez konieczności korzystania ze standardowych skoków ze spadochronem, które nie dość, że są droższe, to jeszcze dodatkowo trwają krócej. Jedna sesja w tunelu aerodynamicznym to około 3 minut, podczas gdy skok spadochronowy z 4000 metrów to tylko około 1 minuty swobodnego spadania przed otwarciem czaszy spadochronu.
Gdzie można polatać i ile to kosztuje?
Loty w tunelach aerodynamicznych są tańsze od skoków ze spadochronem. Za 6 minut, czyli 2 sesje po 3 minut jedna osoba zapłaci około 250 złotych. Można także kupić loty pakietowe, na przykład dla dwóch osób czy też dla całej rodziny. Wtedy za jeden lot można zapłacić jeszcze mniej.
Ogólnodostępnych tuneli aerodynamicznych w Polsce jest tylko kilka. Najwięcej z nich zlokalizowanych jest w Warszawie i w okolicach. Żeby zarezerwować lot, nie trzeba jednak wybierać się bezpośrednio na miejsce. Można zrobić to wygodnie przez internet, korzystając z systemów rezerwacyjnych online. Wystarczy tylko wybrać datę i wpłacić zaliczkę lub od razu całość. Loty można też kupić jako vouchery upominkowe w niecodziennym prezencie dla bliskiej osoby.
Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Dodano: 11.03.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 21.02.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 13.02.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 01.12.2018 | Komentarze: 0
Każdy, kto miał okazję obejrzeć program pokroju Kuchennych Rewolucji Magdy Gessler wie, jak zaniedbywane bywa w większości restauracji i punktów gastronomicznych sprzątanie kuchni. Tymczasem czysta kuchnia to podstawa działania w branży gastronomicznej. Jak powinno przebiegać sprzątanie kuchni w restauracji i jak często należy je wykonywać? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących zachowania czystości w kuchni i restauracji znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Dodano: 02.11.2018 | Komentarze: 0