Dzisiaj jest: 25 listopada 2024, Imieniny: Erazma, Katarzyny, Beaty

Aktualności

Olimpiada przedmiotowa – jak się do niej przygotować?

Dodano: 22.10.2015

Olimpiada przedmiotowa – jak się do niej przygotować?
 Olimpiada przedmiotowa może być jedynie ciekawą przygodą w szkolnym życiu ucznia, ale może także stanowić przepustkę na wymarzone studia lub poważne wyzwanie. Przy tym drugim podejściu jednak należy wziąć pod uwagę, że konkurencja jest bardzo silna, a wiedza wymagana przy kolejnych etapach przekracza poziom danego etapu nauczania.
 

Jak więc zaplanować przygotowania do olimpiady i od czego zacząć? Jak ułożyć plan działania, a czego się wystrzegać?

Olimpiada przedmiotowa wymaga dodatkowej pracy

Jeśli zależy Ci na wynikach – nie da rady, trzeba przysiąść nad książkami. Nawet najzdolniejsi uczniowie, z błyskotliwymi umysłami, pokonywani są przez solidnych rzemieślników, którzy włożyli dużo czasu w przygotowanie się do konkursu. Co więc warto robić, by dobrze się przygotować? Oto kilka podpowiedzi:

  • dobrze poznaj podstawy. Co najmniej kilka razy przeczytaj podręczniki z danego przedmiotu, naucz się podstawowych pojęć, także w praktyce, by wiedzieć, jak ich dokładnie używać i z czym się wiążą,

  • zapoznaj się z pytaniami z lat poprzednich. Naprowadzą Cię one na to, w jaki sposób formułowane są pytania, na co zwraca się uwagę, czy są zagadnienia podchwytliwe itp.

  • zapoznaj się z wymaganą listą pozycji dodatkowych. Ale tylko pod warunkiem, że dobrze opanowałeś wspomniane wyżej podstawy. Zbyt duża ilość wiedzy naraz może wywołać niepotrzebny mętlik w głowie. Brak podstawowej wiedzy, przy świetnym opanowaniu wiedzy dodatkowej także może stanowić strzał w kolano, bo okaże się, że zamiast zastosować np. prostą metodę obliczeń, łapiesz się sposobów iście akademickich.

  • weryfikuj swoją wiedzę. Niech ktoś sprawdzi, czy właściwie zrozumiałeś dany materiał i czy faktycznie wiesz to, czego się miałeś nauczyć.

  • ucz się regularnie, w niewielkich dawkach. Na tydzień przed samą olimpiadą nie opanujesz potrzebnego materiału.

A czego nie warto robić? Przede wszystkim: rozmieniać się na drobne i uczyć bezmyślnie wszystkiego. Analizując konkursy z poprzednich lat można zaobserwować, jaki procent pytań z jakiej dziedziny się pojawia. Czasami lepiej skupić się na popularniejszych zagadnieniach, niż uczyć się wszystkiego. Kolejna ważna rzecz: nie należy za bardzo nastawiać się na tak zwane giełdy tematów, przecieki itp. Zwykle są one bardzo mylące, a porzucanie własnego programu uczenia się i skakanie po tematach, bo ktoś coś zasugerował, może sprawić, że choć będziemy się uczyć dużo, to jednak nieefektywnie.

Olimpiada – a może profesjonalna pomoc?

Inną opcją, coraz częściej wybieraną przez uczniów, jest korzystanie z pomocy profesjonalnych korepetytorów przy przygotowaniu do olimpiady. Pomoc taką oferuje na przykład Edun Korepetycje. Propozycja taka ma oczywiście zarówno zalety, jak i wady. Przede wszystkim, należy liczyć się z kosztami takiego rozwiązania, z drugiej – możemy liczyć na pomoc w każdej sprawie, a nadzór innej osoby dodatkowo motywuje nas do wysiłku.

 

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Chcemy bezpiecznego przejścia! - list otwarty

Chcemy bezpiecznego przejścia! - list otwarty

W Piastowie pod Warszawą od 2 lat prowadzone są prace w związku z remontem przejścia podziemnego. Michał Sadecki, przedsiębiorca, mieszkaniec Piastowa oraz ojciec dwójki dzieci apeluje do Władz miasta oraz Inwestora o jak najszybsze dokończenie inwestycji...

Dodano: 11.03.2019 | Komentarze: 0

Enologia i sommelier - czyli co w winie płynie

Enologia i sommelier - czyli co w winie płynie

Co płynie w winie, to jasne: złocisty, rubinowy, różowy moszcz gronowy, wyciśnięty z winogron, poddany fermentacji.

Dodano: 21.02.2019 | Komentarze: 0

Postaw na Radom i kup tanie bilety PKP Intercity z Warszawy dla całej rodziny!

Postaw na Radom i kup tanie bilety PKP Intercity z Warszawy dla całej rodziny!

Podróżowanie z dziećmi to możliwość wspólnego spędzenia czasu, odkrywania nowych miejsc, a także wzajemnej nauki. Każdy dorosły wie, że podróże kształcą, dlatego warto od najmłodszych lat zabierać swoje pociechy na dalsze czy bliższe wojaże.

Dodano: 13.02.2019 | Komentarze: 0

Reklama
Jakie auto wynająć w Warszawie kiedy w stolicy jesteś na kilka dni?

Jakie auto wynająć w Warszawie kiedy w stolicy jesteś na kilka dni?

Wybierasz się do Warszawy na kilka dni i nie wiesz gdzie oraz jak wypożyczyć auto? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym wynajem samochodu będzie szybki i prosty. Podpowiemy również, jakie auta najlepiej jest wybierać.

Dodano: 01.12.2018 | Komentarze: 0

Profesjonalne sprzątanie kuchni - podstawa funkcjonowania dobrej restauracji

Profesjonalne sprzątanie kuchni - podstawa funkcjonowania dobrej restauracji

Każdy, kto miał okazję obejrzeć program pokroju Kuchennych Rewolucji Magdy Gessler wie, jak zaniedbywane bywa w większości restauracji i punktów gastronomicznych sprzątanie kuchni. Tymczasem czysta kuchnia to podstawa działania w branży gastronomicznej. Jak powinno przebiegać sprzątanie kuchni w restauracji i jak często należy je wykonywać? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących zachowania czystości w kuchni i restauracji znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Dodano: 02.11.2018 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama