Dodano: 25.03.2015
Senior XXI w. to osoba bardzo aktywna intelektualnie i fizycznie, do czego zresztą zachęca go wiele instytucji i programów aktywizujących, które powstają właśnie z myślą o ludziach w jesieni swojego życia. Ich adresaci mogą więc zapisywać się na zajęcia do różnych kółek zainteresowań, zdobywać wiedzę w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jeździć na wycieczki czy udzielać się społecznie lub sportowo.
Łamigłówki kontra Alzheimer
Rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek, granie w warcaby, szachy czy karty – należą do zajęć często i chętnie wybieranych przez seniorów. Oprócz przyjemności, którą dają, przede wszystkim są świetną stymulacją dla mózgu. Ćwiczenie pamięci, myślenie, odkrywanie nowych rzeczy to doskonała profilaktyka, aby uchronić się np. przed chorobą Alzheimera. Oczywiście wszystko to w odpowiedniej dawce, aby nadmiar bodźców nie wywołał bólu głowy lub zmęczenia (http://www.choroby.senior.pl/78,0,Czytanie-ksiazek-pomaga-ograniczac-skutki-choroby-Alzheimera,20462.html?utm_source=artykul&utm_medium=choroby&utm_campaign=zobacz-takze).
Znajomi są ważni
Seniorzy, oprócz dzielenia się w domowym zaciszu swoim życiowym doświadczeniem z najbliższymi, obdarzaniem ich troską, potrzebują również kontaktu z innymi ludźmi. Dlatego chętnie umawiają się na spotkanie w kawiarni z przyjaciółmi czy znajomymi, oglądają mecze z sąsiadami, łowią ryby z kolegami czy idą na wspólny spacer połączony z nordic walkingiem. Rolę kontaktu ze światem zewnętrznym spełniają również różnego rodzaju kluby tematyczne – od wspólnych chorób i dolegliwości (klub diabetyka, niewidomych czy niedowidzących etc.) aż po inne zainteresowania (filmy, szycie, robienie na drutach, malowanie, polowania, jazda na rowerze itp.). Specjalnie dla nich różne instytucje organizują też wiele kursów – kulinarnych, tańca, fotograficznych i innych.
Aktywny kontakt ze światem
Na liście ulubionych zajęć seniora nie brakuje również podróżowania – czy to w obrębie Polski czy też (najczęściej po sezonie) poza jej granice. Inną propozycją, z której chętnie korzystają, jest nauka w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To okazja do zgłębienia wiedzy, której nie mieli wcześniej np. z powodu braku czasu czy możliwości. Wykłady są też kolejną okazją do spotkań z rówieśnikami.
Coraz więcej seniorów przekonuje się również do korzystania z komputerów. Powoli wdrażają się w codzienną „prasówkę”, zakładają profile na portalach społecznościowych czy korzystają z poczty elektronicznej. Dzięki Skype’owi mogą np. porozmawiać z daleko mieszkającymi dziećmi czy wnukami.
Obojętnie, jak i gdzie seniorzy będą się „spełniać” życiowo, powinni być pewni tego, że mogą liczyć na nasze pełne wsparcie w tym zakresie. Chcą czuć, że są dla nas ważni przez to, jacy są, oraz przez to, co robią. Więcej informacji na temat potrzeb seniorów można znaleźć także na stronie prywatnydomopieki.eu.
Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Dodano: 11.03.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 21.02.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 13.02.2019 | Komentarze: 0
Dodano: 01.12.2018 | Komentarze: 0
Każdy, kto miał okazję obejrzeć program pokroju Kuchennych Rewolucji Magdy Gessler wie, jak zaniedbywane bywa w większości restauracji i punktów gastronomicznych sprzątanie kuchni. Tymczasem czysta kuchnia to podstawa działania w branży gastronomicznej. Jak powinno przebiegać sprzątanie kuchni w restauracji i jak często należy je wykonywać? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących zachowania czystości w kuchni i restauracji znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Dodano: 02.11.2018 | Komentarze: 0