Dzisiaj jest: 23 listopada 2024, Imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

Aktualności Warszawa

Dzięki aplikacji warszawiacy zdecydują gdzie wyrosną nowe drzewa

Dodano: 04.06.2019

Dzięki aplikacji warszawiacy zdecydują gdzie wyrosną nowe drzewa

fot. Urząd Miasta Warszawa

WARSZAWA. Warszawscy ogrodnicy szykują zamówienie na nowe drzewa. Tym razem priorytetem są mniej znane uliczki, miejskie podwórka i osiedlowe skwery zieleni. Mieszkańcy mogą pomóc dzielnicom wskazując miejsca nasadzeń w aplikacji Warszawa 19115 w zakładce Posadź drzewo. 
 
"Trwają przygotowania do dużego przetargu na jesienne nasadzenia. Sporządzamy m.in. listę gatunków nowych drzew oraz mapę zieleńców, w których mogą pojawić się dodatkowe szpalery. Warszawianki i warszawiacy doceniają miejską zieleń, dlatego, oprócz konsultowania się z dzielnicami, zbieramy sugestie od mieszkańców za pomocą miejskiej platformy kontaktu Warszawa 19115"  – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.
 
W maju burmistrzowie dzielnic zostali poproszeni o wskazanie punktów, w których mogą stanąć kolejne drzewa oraz preferowane rodzaje roślin. Nowe klony, dęby czy kasztanowce ozdobią mniejsze parki, osiedlowe podwórka administrowane przez ZGN-y oraz węższe uliczki. Pierwsze nasadzenia rozpoczną się już jesienią. Mieszkańcy mają szansę zaproponować miejsca, w których według nich powinno być więcej wysokiej roślinności. Zgłoszenia warszawianek i warszawiaków przyjmowane są w mobilnej aplikacji Warszawa 19115, w zakładce „Posadź drzewo” dostępnej w Google Play (na systemy Android), a także App Store (iOS). Propozycje można też oznaczyć na internetowej Miejskiego Centrum Kontaktu oraz telefonicznie.
 
Więcej przyulicznych drzew
 
Wiosną stolica wzbogaciła się o ponad tysiąc nowych przyulicznych drzew - najwięcej pojawiło się na Białołęce, Mokotowie i w Śródmieściu. Każda sadzonka jest objęta trzyletnią gwarancją pielęgnacyjną. Jesienią miasto planuje zainwestować w następne kilka tysięcy drzew.
 
Standardy warszawskich ogrodników
 
Od kwietnia do października przyuliczne drzewa podlewane są dwa razy w tygodniu, rano lub wieczorem. W gorących i bezdeszczowych porach rośliny podlegają szczególnej obserwacji, a w razie potrzeby są opiekunowie nawadniają je częściej. Przy niektórych pniach ogrodnicy zamontowali treegatory, czyli gumowe worki o pojemności 50 litrów, z których powoli sączy się woda chroniąca rośliny przed suszą. Przyuliczne szpalery w misach pielone są z chwastów dwa razy w miesiącu.
 
Dodatkowo specjaliści cyklicznie sprawdzają, czy roślina stabilnie trzyma się w ziemi oraz usuwają połamane czy obumarłe gałęzie, zniszczone m.in. przez silny wiatr. W przypadku infekcji grzybami lub innymi szkodnikami stosowane są bezpieczne opryski, tak by drzewo jak najszybciej wróciło do zdrowia. W trosce o jakość zieleni ogrodnicy co roku formują gałęzie, by korony z liśćmi były estetyczne oraz mogły się równomiernie rozwijać. Prace prowadzone są według ustalonych Standardów kształtowania zieleni Warszawy.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Wiemy, kto zaprojektuje trasę tramwajową na Zieloną Białołękę

Wiemy, kto zaprojektuje trasę tramwajową na Zieloną Białołękę

​Tramwaje Warszawskie zakończyły ocenę ofert otrzymanych w przetargu na zaprojektowanie trasy tramwajowej na wschodnią część Białołęki. Budowa tej oczekiwanej przez mieszkańców dzielnicy inwestycji powinna rozpocząć się w 2028 roku.

Dodano: 06.09.2024 | Komentarze: 0

Na Krakowskie Przedmieście wróciły autobusy

Na Krakowskie Przedmieście wróciły autobusy

Między Królewską i Miodową na Krakowskim Przedmieściu znów jeżdżą autobusy. W okresie wakacyjnym Zarząd Dróg Miejskich ułożył tam ponad 5200 mkw. nowej kostki. W najbliższych tygodniach prowadzone będą ostatnie prace związane z naprawą zatok przystankowych i wlotów ulic poprzecznych.

Dodano: 06.09.2024 | Komentarze: 0

Rozszerza się strefa płatnego parkowania na Mokotowie

Rozszerza się strefa płatnego parkowania na Mokotowie

​Rada m.st. Warszawy przyjęła na sesji 29 sierpnia uchwałę dotyczącą rozszerzenia strefy płatnego parkowania o nowe obszary na Dolnym i Górnym Mokotowie. Zgodnie z planem SPPN ma zacząć działać 3 lutego 2025 roku. Na mieszkańców czekać będzie nowy model parkomatów oraz uproszczone zasady działania abonamentów. Poprawi się też bezpieczeństwo na ulicach wewnątrz nowej strefy.

Dodano: 06.09.2024 | Komentarze: 0

Reklama
Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Tysiąc osób weszło do rzeki podczas szóstej edycji szkółki morsowania w Dzielnicy Wisła. Ostatnie morsowanie w najbliższą niedzielę – zakończy je ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

Dodano: 15.12.2022 | Komentarze: 0

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Miasto podpisało umowę na rozbiórkę i odbudowę wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Paryską i Bajońską. 

Dodano: 13.12.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama