Dzisiaj jest: 21 listopada 2024, Imieniny: Janusza, Marii, Konrada

Aktualności Warszawa

Miasto startuje z pilotażowym projektem „Osiedla Warszawy”

Dodano: 13.02.2018

Miasto startuje z pilotażowym projektem „Osiedla Warszawy”

fot. Urząd Miasta Warszawa

WARSZAWA. Celem jest opracowanie pomysłów dla nowych wielofunkcyjnych osiedli, które zagwarantują wysoki standard pod względem użytkowym, ekonomicznym, komunikacyjnym i estetycznym. 
 
Celem dialogu ma być przeanalizowanie kierunków rozwoju przestrzennego wybranych obszarów, a także wypracowanie docelowych typów i standardów jakościowych nowych osiedli. Zgromadzone doświadczenie i wiedza zostaną wykorzystane przy tworzeniu nowego studium zagospodarowania przestrzennego. 
 
"Projekt „Osiedla Warszawy” ma przede wszystkim stworzyć taki model współpracy z mieszkańcami i inwestorami, dzięki któremu w transparentny, bezpieczny, profesjonalny i partycypacyjny sposób powstaną koncepcje zagospodarowania wybranych obszarów" – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
 
Jak planować wielkie inwestycje w atrakcyjnych miejscach, tak by mogły powstać modelowe przestrzenie do życia, pracy i spędzania wolnego czasu? Kontekst dla realizacji projektu „Osiedla Warszawy” stanowi przekonanie o konieczności skoordynowanego uzgodnienia nowego sposobu zagospodarowania obszarów rozwojowych miasta poprzez dialog pomiędzy miastem, inwestorami i stroną społeczną.
 
Pilotaż obejmuje dwa obszary – Port  Żerański i Żerań FSO – które zostały wybrane spośród kilkunastu lokalizacji. Koordynacja rozwoju tych terenów ma doprowadzić do powstania nowych, wielofunkcyjnych osiedli gwarantujących wysoki standard życia mieszkańców, wysoką jakość architektury oraz zrównoważony rozwój miasta.
 
Miasto dobrem wspólnym
 
Projektowi „Osiedla Warszawy” przyświeca idea, że „miasto to coś, czego nie jesteśmy w stanie stworzyć w pojedynkę” (Charles Montgomery, „Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta”), dlatego w transparentnym procesie wezmą udział przedstawiciele miasta, inwestorzy i strona społeczna - użytkownicy obszaru, potencjalni mieszkańcy, sąsiedzi, organizacje pozarządowe, aktywiści działający lokalnie. W prace analityczne zaangażowani są architekci, urbaniści i socjolodzy. W projekcie mogą wziąć udział partnerzy zainteresowani inwestycjami na terenie Portu Żerańskiego i Żerania FSO, którzy są otwarci na trójstronny dialog.
 
"Podstawowym celem tej inicjatywy jest stworzenie wielofunkcyjnych osiedli na obszarach rozwojowych Warszawy, ale w pierwszej kolejności musimy wypracować metody, za pomocą których będziemy mogli to osiągnąć. Chcemy zmobilizować uczestników dialogu do wspólnego myślenia o nowych osiedlach w Warszawie jako o miejscach wpisujących się w ideę zrównoważonego rozwoju, spełniających wysokie standardy architektoniczne, ale też społeczne. Stąd też w procesie ważne miejsce zajmuje strona społeczna. Chcemy zestawić jej interesy z aspiracjami inwestorów i właścicieli działek w Porcie Żerańskim oraz na Żeraniu FSO" – mówi Marlena Happach, dyrektor miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
 
Harmonogram działań
 
Jeszcze w lutym poznamy inwestorów zainteresowanych partycypacją w projekcie na terenie Portu Żerańskiego i Żerania FSO. W marcu planowane są trzydniowe warsztaty osobne dla każdej lokalizacji, które zaangażują wszystkie strony procesu.
 
"Najważniejszy etap całego procesu stanowią trójstronne warsztaty, podczas których odbędą się spacery po obu obszarach, prezentacje, dyskusje oraz prace nad makietami. W warsztatach weźmie udział kilkadziesiąt osób reprezentujących wszystkie strony procesu - przedstawiciele samorządu, inwestorzy, strona społeczna, a także zaproszeni eksperci. Proces dialogu jest transparentny, wszyscy uczestnicy prezentują swoje pomysły jednocześnie i nad nimi dyskutują" - wyjaśnia dr Łukasz Pancewicz, ekspert-urbanista. Obok niego, zespół ekspertów w projekcie tworzą socjologowie, architekci i urbaniści m.in. dr Mikołaj Lewicki, Maximilian Mendel i Maciej Kaufman.
 
Dorobek z warsztatów zostanie zaprezentowany publicznie, co otworzy etap konsultacji społecznych, w ramach których warszawiacy podzielą się swoimi opiniami i uwagami do wstępnie wypracowanej koncepcji.
 
Pod koniec kwietnia, po zebraniu uwag i spotkaniu z inwestorami, nastąpi publikacja raportu podsumowującego cały proces dialogu, wypracowane rozwiązania, a także wyniki konsultacji społecznych. Materiały analityczne będą cennym źródłem wiedzy przy sporządzaniu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a także miejscowych planów zagospodarowania.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Wiemy, kto zaprojektuje trasę tramwajową na Zieloną Białołękę

Wiemy, kto zaprojektuje trasę tramwajową na Zieloną Białołękę

​Tramwaje Warszawskie zakończyły ocenę ofert otrzymanych w przetargu na zaprojektowanie trasy tramwajowej na wschodnią część Białołęki. Budowa tej oczekiwanej przez mieszkańców dzielnicy inwestycji powinna rozpocząć się w 2028 roku.

Dodano: 06.09.2024 | Komentarze: 0

Na Krakowskie Przedmieście wróciły autobusy

Na Krakowskie Przedmieście wróciły autobusy

Między Królewską i Miodową na Krakowskim Przedmieściu znów jeżdżą autobusy. W okresie wakacyjnym Zarząd Dróg Miejskich ułożył tam ponad 5200 mkw. nowej kostki. W najbliższych tygodniach prowadzone będą ostatnie prace związane z naprawą zatok przystankowych i wlotów ulic poprzecznych.

Dodano: 06.09.2024 | Komentarze: 0

Rozszerza się strefa płatnego parkowania na Mokotowie

Rozszerza się strefa płatnego parkowania na Mokotowie

​Rada m.st. Warszawy przyjęła na sesji 29 sierpnia uchwałę dotyczącą rozszerzenia strefy płatnego parkowania o nowe obszary na Dolnym i Górnym Mokotowie. Zgodnie z planem SPPN ma zacząć działać 3 lutego 2025 roku. Na mieszkańców czekać będzie nowy model parkomatów oraz uproszczone zasady działania abonamentów. Poprawi się też bezpieczeństwo na ulicach wewnątrz nowej strefy.

Dodano: 06.09.2024 | Komentarze: 0

Reklama
Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Tysiąc osób weszło do rzeki podczas szóstej edycji szkółki morsowania w Dzielnicy Wisła. Ostatnie morsowanie w najbliższą niedzielę – zakończy je ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

Dodano: 15.12.2022 | Komentarze: 0

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Miasto podpisało umowę na rozbiórkę i odbudowę wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Paryską i Bajońską. 

Dodano: 13.12.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama